Ana sayfaAnnelikElsanatlarıHaberlerMagazin DünyaMagazin TürkiyeModaRessamlarSeramik

Tiyatro SinemaYazılarYemeklerSend TwitterTwitter'da bizFacebook'da bizPinterest'de biz Hayata dair ne varsa

 

Hayatımın en kötü günü - Oğlumun acısı 1. bölüm

Esin Ergin, Grafik Saati Kadınlar Kulübü

Edvard Munch

Esin Ergin Hayata Dair kadınlar kulübü

Yazan: Esin Ergin

Blogum

2005 yılının Eylül ayı hayatımın en kötü dönemi oldu. Oğlum 8 aylıktı. Bir akşam aniden rahatsızlandı. Başlarda ne olduğunu anlamamıştım. Her şey bir uyuklamayla başladı. Devamlı uyukluyordu. Bir şeyler yedirmeye çalışıyordum, ama oğlum uyuklamaktan dolayı yemiyordu, yese bile yediklerini çıkarıyordu. Hemen en yakın yere götürdüm. Eşim o zaman şehir dışında çalışıyordu ve benim için her şey çok zordu.

Gittiğim hastanede bunun sağlıklı bir uyku olmadığını, başka bir hastaneye götürmemi söylediler.
Saat gecenin onikisiydi, yani gecenin bir yarısı tek başıma düşünüyordum. Aklıma eve yakın olan özel bir hastane geldi. Götürdüm, yatışını yaptılar, önemli bir şey olmadığını, kanlı ishal olduğunu söylediler. Bir gün yatırıp ertesi gün iyileşti deyip çıkardılar. Eve geldik ama daha kötü olmuştu. Hemen başka bir hastaneye gittim. Orada bana 'tedavi yarım kalmış, daha önce gittiğiniz hastaneye geri götürün' dediler.
Grafik Saati gençlik dergisi
Götürdüm, tekrar yatırdılar, hem de 4 gün. Ama gittikçe daha kötü oluyordu. Karnı şişmiş taş gibi olmuştu. Doktorlara söyleniyordum, ama bana sadece 'karnında gaz var, şişmesi ondan, karnını ovun rahatlasın' diyorlardı. Bense oğlumu o halde gördükçe deliye dönüyordum. 'Nasıl olur da ishal olan bir çocuğun karnında gaz olur' dedim hemşireyle tartıştım, 'o zaman gazı için ilaç verin' dedim.
Grafik Saati kadınlar klubü

Bunu deyince ilacı verdi, ama vermesiyle oğlumun ilacı çıkarması bir oldu. Hemen bir doktorun gelmesini istedim anca doktor çağırdılar . O 4 gün içinde bir kere doktor gelip bakmıştı, 4 gün boyunca sadece serum verilmişti. Nihayet uzman bir doktor geldi acil ultrason istedi ve çekildi.

Aradan bir on dakika geçti, doktor beni yanına çağırıp sakin olmamı ve oğlumu 1 saat içinde Şişli Etfal'e yetiştirmem gerektiğini, yoksa 1 saat içinde kalbinin duracağını söyledi. Şoka girmiştim ağlamaktan deliye dönmüştüm, hastane benden 1 kuruş almadan hiçbir evrak vermeden özel ambulansla Şişli'ye yolladı.

Orada doktorlar yanlış teşhis konduğunu anladı, bir çocuğa bu kadar serum verilir mi diye isyan ettiler. Bağırsakları düğümlenmişti. Önce suyla açmayı denediler. Olmadı, çünkü durumu çok kötü olmuştu, ameliyat olması gerekiyordu artık, ama bedeni çok güçsüzleşmişti, acil kan gerekiyordu. Su kaybını ve tuz kaybını toparlamadan ameliyata alamıyorlardı, ama acilen ameliyat olması da gerekiyordu. Doktorlar en fazla sabaha kadar bekleyebilmişti, iyice kötü olunca, bebeğimin bedeni henüz toparlanamamışken sabah ameliyathaneye istediler.

Götürdüm, kendinden geçmişti, doktorlar beni çağırdı ve bana dediler ki 'aslında bu durumda ameliyata almamamız gerek, çünkü vücut direncini toplayamadı. Ama almazsak onu en fazla bir saat içinde kaybederiz. İmza atacaksınız, biz de ameliyata alıp elimizden geleni yapacağız. Yaşama şansı yüzde 40.' Mecburdum imza atmaya, hiç değilse ellerinden geleni yaptılar diyecektim. İmzayı attım, ama yıkılmıştım. Ameliyat tam 6 saat sürdü. Bense oğlum ameliyattan çıkana kadar ölüp ölüp dirildim, nefes alamıyordum sanki... Nihayet ameliyattan çıktı, durumu iyiydi, ama sorunlar daha bitmemişti. Bebeğimi ve beni sıkıntılı günler, aylar bekliyordu. Ameliyat neden mi altı saat sürdü, çünkü bağırsaklar patlamıştı, içeride ek yapıldı birbirine, kalın bağırsak yok denilecek şekilde kısaltıldı, içi temizlendi de ondan... Bebeğim ihmalkarlık yüzünden ölümden dönmüştü. Evet, dediğim gibi sıkıntılı günler bizi bekliyordu. Oğlumun acısı içimi yakıyordu, bir bebeğin çekmemesi gereken acıları çekiyordu....

Şimdilik bu kadar, devamını sizlerle daha sonra paylaşacağım, çünkü şu an her şey bitmiş olsa da yazarken bile içim acıyor hala aklıma geldikçe...

HERKES NE OLUR EVLADININ KIYMETİNİ BİLSİN, HER GÜN ÖPÜP KOKLASIN, ONLAR BİZİM CANIMIZDAN DAHA ÖTE ÇÜNKÜ...

Oğlumun acısı 2. bölüm için tıklayınız

ESİN ERGİN

Yorum ekle
Grafik Saati kadınlar klubü
Yazan: Esin Ergin
http://petek22baran14.blogspot.com
Yorum ekle
Redaksiyon: Belgin Invitcus
invitcus[at]Hayata Dair .org

Copyright: Her hakkı saklıdır

Creative Commons Lisansı
Hayatımın en kötü günü - Oğlumun acısı 1. bölüm by Hayata Dair .org is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://grafiksaati.com/deneme/21.html.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://grafiksaati.com/kadinlarklubu/ adresinde mevcut olabilir.

 
Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası