Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Özel Arama

Bebeklerle şarkı söylemek ve REM uykusunun önemi

Rem Uykusu ve ninni | Anne Baba Çocuk Bebek Annelik

Rem Uykusu ve ninni | Anne Baba Çocuk Bebek Annelik

Yazan: Zeynep Sertkaya, GrafikSaati Kadınlar Kulübü

Bebeklerde REM uykusu ve bebeklere şarkı söylemenin önemi

Bütün bebek gelişim uzmanlarının ortak kanısı, bebeğinize şarkı söylemenizin onun ruhsal ve zihinsel gelişimine katkı sağladığı yönünde.

Anne karnındayken sesinize aşina olan bebeğinizin, dünyaya geldikten sonra da sesinizi duyması onun güven duygusunun gelişmesine yardımcı oluyor.

İster ninni söyleyin, ister sevdiğiniz güncel bir şarkı ya da güzel bir çocuk şarkısı söyleyin ama ona şarkı söyleyin. Göreceksiniz ki, bebeğiniz hemen sakinleşip rahatlayacak.

Siz şarkı söylerken eğer bebeğiniz kucağınızdaysa onunla dans eder gibi ve hafifçe sallanın. Bu; bebeğinizin, hem daha kolay rahatlamasını hem de kendini güven duygusunu içinde hissetmesini sağlayacaktır.Ben genellikle bebeğime, çocuk şarkıları söylemeyi tercih ediyorum.

Bebeklerin REM uykusu ve belleğe kaydedilen bilgiler

Bebekler derin uykuya dalmadan önce REM uykusu denilen ve öğrenilenlerin beyine aktarıldığı hafif bir uyku uyurlar. Bebeklerin REM uykusu evresinde; gözleri yarı açık ya da yarı kapalı olabilir ve hafifçe sesler çıkarabilir.

REM uykusu o kadar hafiftir ki bebeğinizin uyurken çıkarttığı sesler nedeniyle onun uyandığını zannedebilirsiniz. Ancak gerçekte REM uykusu uyuyan bebeğiniz uyuyor ve gün içinde öğrendiklerini şemalar halinde düzenleyip beynine kaydediyordur.

İşte bu nedenle ben oğluma çocuk şarkıları söylüyorum. Örneğin ben SAY BAK şarkısını söylediğim zaman bebeğimin sayıları, VÜCUDUMUZ şarkısını söylediğim zaman ise vücudumuzun kısımlarını şemalaştırıp bu bilgileri beynine kaydettiğini biliyorum.

Oğlum henüz 1,5 aylık ve ben onunla her gün yarımşar saatten 1 ya da 1,5 saat şarkı söyleyip dans ediyorum. Onu sakinleştirmem gerektiğinde hemencecik kulağına en sevdiği şarkılardan birini fısıldıyorum. Ben bunu yapınca ne görüyorum dersiniz? Hemen sakinleşiyor ve ağlamaktan vazgeçiyor.

Bütün annelere ve anne adaylarına bebeklerine şarkı söylemelerini öneririm.

Rem Uykusu ve ninni; | Anne Baba Çocuk Bebek Annelik

Yazan: Zeynep Sertkaya
http://teoripratikhicbirseyhersey.blogspot.com/

Genel editör: Belgin Elçioğlu

Kaynak Resim kaynak grafiksaati.com[at]gmail.com

 

Diğer annelik yazıları

Bunlar da ilginizi çekebilir
Annelik yazıları

Zeynep Sertkaya yazılarından örnekler

Zeynep Sertkaya'nın GrafikSaati yazıları

Copyright: Her hakkı saklıdır

Zeynep Sertkaya anne bebek çocuk yazılarıCreative Commons Lisansı
Bebeklerle şarkı söylemek ve REM uykusunun önemi by Zeynep Sertkaya yazıları grafiksaati.org is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://annelik.grafiksaati.org/22.html.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://tr.grafiksaati.org/kadinlarklubu/ adresinde mevcut olabilir.

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.org[at]gmail.com  |  gizlilik politikası