Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Özel Arama

Tırnak kırılmalarına son | Güzellik makyaj
Tırnak kırılmalarına son | Güzellik makyaj

Sağlıklı tırnaklara sahip olmak için birçok yöntem denemiş olabilirsiniz. Fakat asıl etkili metodun doğada saklı olduğunu söylesek? Birkaç doğal ürünü bir araya getirerek kolaylıkla istediğiniz gibi tırnaklara kavuşabilirsiniz. Güçlü ve kolay bakım yapılabilen tırnaklara sahip olmayı bu sayede mümkün hale getirebilirsiniz.

Sıklıkla kırılan tırnaklar, hemen herkes için sinir bozucu bir durum. Sağlam ve güzel görünen tırnaklara sahip olmak zor olsa da imkansız değil. Birkaç püf noktası sayesinde hem oldukça canlı ve güzel tırnaklara sahip olabilir hem de sıklıkla kırılan tırnak sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. İşte o doğal ipuçları…

LİMON SUYU

C vitamininin tırnakların sağlıklı uzamasında oldukça etkili olduğu düşünülüyor. Tek ihtiyacınız olan bir dilim limon. Bu dilimi günde en az bir kez el ve ayak tırnaklarınıza sürebilirsiniz. Beş dakika boyunca bu işlemi uygulayın ve ardından suyla yıkayın. Bu durum, tırnaklarınızı uzamasına yardımcı olurken aynı zamanda bakterileri temizleyerek güçlendirir.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Tırnaklarınıza ılık hindistan cevizi yağı ile masaj yapmak, tırnak uzamasını hızlandırır. Bu yağ, E vitamini yönünden oldukça zengindir. Her gece yatmadan önce tırnaklarınıza hindistan cevizi yağı ile masaj yapın. Bir hafta sonunda farkı görebilirsiniz.

PORTAKAL SUYU

Portakal, kolajen üretimine yardımcı olabilen önemli bir meyve. Kolajen, tırnak uzamasına yardımcı olan ve tırnaklara canlılık katan bir bileşik. Portakalın antioksidan özellikleri ise herhangi bir enfeksiyonu tırnaklarınızdan uzak tutabilir. Bir kaseye biraz portakal suyu aldıktan sonra tırnaklarınızı yaklaşık 10 dakika boyunca bu suda bekletin. Ardından ılık suyla durulayın ve etkili bir el kremi ile iyice nemlendirin. Haftada 3 veya 4 kez bu rutini takip ederek güçlü tırnaklara sahip olabilirsiniz.

ZEYTİNYAĞI

Hasar görmüş, kırılgan tırnaklarınız varsa zeytinyağı en iyi seçeneklerden biridir. Doğada kolayca geçirgen bir yapıya sahip olan zeytinyağı, tırnakların iç tabakasına kadar ulaşır. Bu sayede tırnakların yatışmasına kuruluğunu ortadan kaldırmasına yardımcı olur. Ayrıca kan dolaşımına yardımcı olarak tırnakların daha hızlı uzamasını sağlar. Biraz sızma zeytinyağını hafifçe ısıtın ve tırnaklarınızı tırnak etlerinizle birlikte yaklaşık beş dakika boyunca hafifçe masaj yapın. Ellerinize eldiven giyin ve bir gece boyunca dinlenmeye bırakın.

BİYOTİN TÜKETİN

Biyotin, tırnak ve saç uzamasını destekleyen en önemli vitaminlerden biri. Bu nedenle bu yönden zengin olan muz veya avokado gibi besinleri diyetinize dahil edebilirsiniz. Fakat biyotin takviyesi almaya karar vermeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

YUMURTA KABUĞU KULLANIN

Yumurta kabuğunda bulunan yoğun kalsiyum, tırnaklarınızın güçlendirebilecek en önemli maddelerden biri. Yumurta kabuklarını temizleyin ve öğütün. Ardından macun haline getirin. Daha sonra bu macunu tırnaklarınıza uygulayın ve yaklaşık 10 dakika kadar bekleyin. Bir süre boyunca nüfuz etmesini sağlamanız gereken bu macun, tırnaklarınızın uzamasına ve güçlenmesine büyük oranda yardımcı olacaktır.

BAL

Bal, bakteri ve mantar oluşumuna karşı savaşmaya yardımcı olur ve tırnaklarınızı, tırnak etlerinizi besleyerek esnek yapısını güçlendirir. Bu sayede kırılma sorununu da ortadan kaldırabilir. 2 çay kaşığı bal ile birkaç damla limon suyunu karıştırarak bir tırnak maskesi hazırlayın. Bu maske ile tırnaklarınıza 15-20 dakika boyunca masaj yapın. Ardından iyice durulayın.

SARIMSAK YAĞI

Sarımsak, tırnak uzamasını desteklemeye yardımcı olan selenyum açısından zengindir. Bir sarımsak parçası ile tırnaklarınızı iyice ovun. Eğer kokusunu çok keskin bulursanız sarımsak yağını tırnak maskesi olarak kullanabilirsiniz. Haftada bir deneyebileceğiniz bu maske, tırnaklarınızı oldukça güçlendirecektir.

Giriş Tarihi: 27.09.2023
 

Tweet

Kaynak Resim kaynak grafiksaati.com[at]gmail.com

gizlilik politikası