Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Güneş'in kutupları yakından gözlemleyecek

Güneş'in kutupları çok yakından gözlemleyecek

Solar Orbiter uzaya fırlatıldı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Avrupa Uzay
Ajansı'nın uzay aracı Solar Orbiter, bir ilki gerçekleştirerek Güneş'in kutuplarını yakından görüntülemek üzere fırlatıldı. Pazartesi sabahı erken saatlerde ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Üssü'nden yola çıkan Solar Orbiter, Güneş'in kutuplarını ve manyetik hareketlerini daha önce olmadığı kadar yakından gözlemleyecek. Solar Orbiter, yaklaşık 1,5 milyar euroluk görevinde yararlanacağı 10 bilimsel araç ve 209 kilogramlık yüküyle ABD'ye ait bir uzay roketiyle başarıyla fırlatıldı. En yüksek hızı 245 bin kilometre/saat olan uydu, Venüs'ün yörüngesinden geçtikten sonra Merkür gezegeninin yörüngesine girecek ve Güneş'in 42 milyon kilometre yakınına ulaşacak. Parker Solar Probe'dan farkı Güneş'in kutuplarını görüntülemesi NASA 2018 yılında Güneş'in en dış katmanını (korona) görüntülemek için Parker Güneş Keşif Uydusu (Parker Solar Probe) görevini başlatmıştı.

Parker Solar Probe şu anda Güneş'e 18,6 milyon kilometre yakınlıkta bulunuyor. Parker'ın 2025 yılına kadar daha da ileri giderek Güneş'in 6 milyon kilometre yakınına ulaşması bekleniyor. Bu bir rekor. Solar Orbiter'ınsa bu rekoru kırmak gibi bir iddiası yok. Ancak Parker'ın faaliyet göstermediği, Güneş'in kutup bölgelerinde sahne alarak burada başka bir rekora imza atacak. Solar Orbiter, Güneş'in kutuplarına yaklaşan ve buradan görüntü alan ilk uydu olacak. Avrupa Uzay Ajansı bilim direktörü Gunther Hasinger'e göre, güçlü gözlem aletleri ile birlikte güneşi izleyen ikili, bir orkestra gibi çalışacak: "Her enstrüman farklı bir ton işliyor, ancak birlikte Güneş'in senfonisini çalacaklar". Solar Orbiter hakkında bilinmesi gerekenler: Güneş keşif aracı Solar Orbiter, dokuz bilimsel aracıyla birlikte Avrupa'da üretildi. Nasa 10. enstrümanını sağlayarak Cape Canaveral'den fırlatma işlemini başlattı. Avrupa'dan gelen bin kadar mühendis ve bilim insanı Solar Orbiter'ın Atlas V roketiyle fırlatılış anını izlemek için ABD'li meslektaşlarına katıldı. Solar Orbiter, ateşlendikten sonra 4 dakika boyunca bir yıldız gibi gökyüzünde görünür halde kaldı. Uydu bir saat içinde üst kademeden ayrıldı ve kendi başına uçmaya başladı. Güneş'e doğrudan bakabilecek kapasitede olan Solar Orbiter, 600 derece kadar sıcaklıklara karşı özel ısı kalkanıyla korunacak. Tam bilim operasyonları 2021'de başlayacak ve uydu ilk kez 2022'de Güneş'le yakından karşılaşacak. Bundan sonraysa her altı ayda bir Güneş'e daha da yakınlaşacak. Yolculuğu iki yıl sürecek Güneş kaşifinin bilimsel görevi yaklaşık 5 ila 9 yıl devam edecek.

Kaynak

Resim kaynak

Yayın tarihi: 17 Şubat 2020

grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası