Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Özel Arama

Türk Tabipleri Birliği TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında soruşturma başlatıldı
Türk Tabipleri Birliği TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında soruşturma başlatıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında 'terör örgütü propagandası yapmak' ve 'Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, devletin kurum ve organlarını aşağılamak' suçlarından soruşturma başlatıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamaya göre; TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında, bugün PKK/YPG silahlı terör örgütünün sözde yayın organına yaptığı açıklamalar nedeniyle, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 7/2'nci maddesi kapsamında 'terör örgütü propagandası yapmak' ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 301/2'nci maddesi kapsamında 'Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, devletin kurum ve organlarını aşağılamak' suçlarından soruşturma başlatıldı.

Ne olmuştu?

PKK’ye bağlı Halk Savunma Merkezi (HSM) Karargah Komutanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kuzey Irak'ta Şubat 2021'de Gare’den başlayarak Zap, Avaşin ve Metina bölgelerinde düzenlediği operasyonlarda “uluslararası düzeyde yasaklanmış bombalar ve zehirli gazlar üreten kimyasal silahlar” kullandığını iddia etti. Açıklamada, TSK’nın 2021 yılı boyunca 367 kez “yasaklı bomba” ve “kimyasal silah” kullandığı; saldırılarda 46 PKK'lının öldüğü öne sürüldü.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı Medya Haber TV'de katıldığı bir programda, Fırat Haber Ajansı'nın öldürülen PKK'lıların son dakikalarını gösteren görüntülerini incelediğini ve sinir sistemini hedef alan kimyasal gaz kullanıldığını düşündüğünü söyledi. Fincancı, bağımsız heyetlerin inceleme yapması çağrısında bulundu:

"Görüntüleri daha önce de incelemiştim, belli ki sinir sistemini doğrudan tutan toksik gazlardan biri kullanılmış durumda. Her ne kadar kullanılması yasak ise de ne yazık ki bu silahların çatışmaların kullanıldığını görüyoruz."

Ardından sosyal medya kullanıcıları, Fincancı'yla ilgili çok sayıda paylaşım yaptı; TTB Başkanı'nın ismi Twitter'da en çok kullanılanlar arasına girdi.

Kaynak

Resim kaynak

Bu sayfada en çok aranan terimler
faiz kararı,

Copyright: Her hakkı saklıdır | grafiksaati.com[at]gmail.com| gizlilik politikası