Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Özel Arama

Sınırdaki çıplak göçmenler
Sınırdaki çıplak göçmenler

BM, Türkiye-Yunanistan sınırında 92 göçmenin çıplak halde bulunmasını kınadı. 17 Ekim 2022 Alex Binley | BBC News

Birleşmiş Milletler, Türkiye-Yunanistan sınırında 92 göçmenin çıplak bir şekilde bulunmasını kınadı.

İki ülke bu olayla ilgili birbirini suçladı.

Yunanistan, Türkiye’nin yaptığının “insanlık için utanç verici olduğunu” söylerken Türkiye ise Yunanistan’ın göçmenlere karşı takındığı “insanlık dışı tavırdan bir an önce vaz geçmesi gerektiğini” belirtti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği göçmenlerin durumunun son derece rahatsız edici olduğunu vurgularken, konu hakkında bir soruşturma başlatılması gerektiğini açıkladı.

Göçmenlerin kıyafetlerinin neden olmadığı henüz anlaşılamadı.

Yunanistan, göçmenlerin Türkiye sınırından kıyafetleri alınmış şekilde geldiğini ve bir kısmının yaralı olduğunu paylaştı.

Avrupa Birliği’nin sınır gücü Frontex, 92 kişinin çoğunun Suriye ve Afganistan’dan gelen erkekler olduğunu açıkladı.

Yunanistan Yurttaş Koruma Bakanı Takis Theodorikakos, göçmenlerin Türk askeri araçlarıyla sınıra götürüldüğünü ve Türkiye’nin “yasadışı göçü araçsallaştırdığını” söyledi.

BBC bu iddiaları doğrulatamadı.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise Yunanistan’dan gelen açıklamalar için “Yunan yalan haber makinası yine devrede” dedi.

Altun Yunanistan’ın kişisel eşyalarını gasp edip sınır dışı ettiği mültecilerin fotoğraflarını yayınladığını ve bunun saygısızlık olduğunu söyledi.

Twitter hesabından bir paylaşım yapan Altun, “Yunan makamları önce Frontex ile suç ortaklığı yaparak, Ege'de boğulmasına neden olduğu bebeklerin, Meriç'te soyup kemerle dövdüğü, donarak ölmesine neden olduğu insanların hesabını vermelidir” dedi.

Geçen hafta sızdırılan bir Avrupa Birliği raporunda Frontex’in üst düzey yöneticilerinin, Yunanistan’dan Türkiye’ye yasa dışı göçmen itişlerini örtbas ettiği yer almış, bunun ardından bir açıklama yapan Frontex ise bu tip uygulamaların geçmişte kaldığını söylemişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçen ay “Yunanistan’ın Ege’yi bir mezarlığa çevirmesine karşı” Avrupa Birliği’nin harekete geçmesi gerektiğini belirtmişti.

Kaynak

Resim kaynak

Bu sayfada en çok aranan terimler
Göçmenler,

Copyright: Her hakkı saklıdır | grafiksaati.com[at]gmail.com| gizlilik politikası