Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Özel Arama

Vegan beslenme ile kilo vermek ve Tip 2 diyabet hastalığıyla mücadele 

Üç ay vegan beslenme 'kilo verdiriyor, diyabetlilerde kan şekerini düşürüyor'

Danimarka'da yapılan bir araştırmaya göre vegan beslenmek, fazla kiloluların kilo vermesine ve Tip 2 diyabet hastalarının kan şekeri seviyelerini düşürmesine yardımcı oluyor.

Çeşitli çalışmalardan alınan sonuçların analizine göre üç ay vegan beslenmek, normal beslenmeye kıyasla ortalama 4,1 kilo verilmesini sağlıyor, ayrıca kan şekeri seviyelerini düşürüyor. Tansiyon, kolesterol ve bir tip yağ olan trigliserit seviyelerine ise pek bir etkisi olmuyor.

Veriler, vücut kitle endeksi 25'in üzerinde olan fazla kilolu ya da Tip 2 diyabeti olan 796 kişi arasında yapılan denemelerden alındı. Sonuçlar da, Avrupa Obezite Kongresi'ne sunuldu.

Kopenhag'taki Steno Diyabet Merkezi'nden, araştırma ekibinin lideri Anne-Ditte Termassen "Bu kapsamlı değerlendirme, en az 12 haftalık vegan beslenmenin klinik açıdan anlamlı derecede kilo verdirebileceğini ve kan şekeri seviyelerini düzeltebileceğini, makul bir derecede bir netlikle gösteren elimizdeki en iyi kanıt" dedi.

Guardian gazetesine konuşan Termassen ayrıca, "Vegan beslenme, büyük kasımlı daha düşük kalori alımını, daha az yağ içeriğini ve lifli gıdaları beraberinde getirdiğinden kilo vermeyi sağlıyor" dedi. 8 Mayıs 2022

Kaynak

Resim kaynak

Vegan beslenme et, yumurta ve süt ürünleri dahil olmak üzere hayvansal gıdalardan uzak durma biçimi olarak adlandırılır. Bu durum bazen sıkı vejetaryenlik olarak da bilinir. Bu kişiler hayvan kullanımı yoluyla elde edilen gıdaları, giyecekleri ve diğer tüm yan ürünlerinden hiçbirini kullanmamaktadır. Kaynak: https://www.sabah.com.tr/saglik/2020/08/16/vegan-beslenme-nedir-vegan-beslenme-ornek-menu-tablosu-s1

vegan vejetaryan beslenme farkları diyet listeleri fark ne

Kaynak

Resim kaynak

Bu sayfada en çok aranan terimler
Vegan Vejeteryan vegan beslenme vegan ne demek Vejetaryen nedir vegan vejetaryan farkı,  

Copyright: Her hakkı saklıdır | grafiksaati.com[at]gmail.com| gizlilik politikası