Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Özel Arama

 

Ekrem İmamoğlu hakkında dava açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu’nun Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada savcı mütalaasını açıkladı. Cumhuriyet savcısı, İmamoğlu’nun ‘kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme şekilde hakaret’ suçundan 4 yıl 1 aya kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 13 bin oy farkla kazandığı 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin iptal edilmesi üzerine yaptığı basın açıklamasında YSK Başkanı ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davaya İstanbul Anadolu Adliyesi 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugün devam edildi. Duruşmada taraf avukatları hazır bulundu.

Ekrem İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat’ın bir önceki duruşmada reddi hakim talebinde bulunduğunu hatırlatan mahkeme, bu talebin reddedildiğini açıkladı.

Ekrem İmamoğlu için hapis istendi

Esasa ilişkin mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, İmamoğlu’nun, ‘kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme şekilde hakaret’ suçundan 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

“ Ön kabul ile karar verilecek ”

Avukat Kemal Polat, reddi hâkim talebine yönelik verilen kararlarda usule aykırılık olduğunu belirterek, “Bu da bizim bir an önce ön kabul ile karar verileceği konusunda iç dünyamızda yaşadığımız duyguları kuvvetlendirmiştir. Esasa ilişkin savunmalarımızı bilahare yazılı ve sözlü olarak mahkemeye sunacağız” dedi.

Karar ertelendi

Mahkeme, mütalaaya karşı yapılacak yazılı savunma için ek süre vererek davayı 1 Haziran 2022 tarihine erteledi.

İddianame

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin 6 Mayıs 2019'da iptal edildiği, yenilenen seçimde İBB Başkanı olarak seçilen Ekrem İmamoğlu'nun, seçimin iptaline ilişkin olarak 4 Kasım 2019'da basın açıklaması yaptığı ve bu sırada YSK üyelerine alenen hakaret ettiği iddia edilmişti.

İddianamede, o dönem YSK Başkanı olan Sadi Güven ve 10 üyeye yönelik 'kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme şekilde hakaret' suçunu işlediği gerekçesiyle İmamoğlu’na 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası verilmesi talep edilmişti.

Haber Fahrettin Öztürk

imamoğlu hakkında dava

Kaynak

Resim kaynak

Bu sayfada en çok aranan terimler

Her şey çok güzel olacak, Herşey çok güzel olacak, gençliğimiz var, Türk genciyiz, ekrem imakoğlu, ibb seçimleri, binali yıldırım, tekrarlanan seçimler, cumhurbaşkanlığı, belediye seçimler, istanbul, chp, iyi parti, kollarını kıvırma, seçimler,

Copyright: Her hakkı saklıdır | grafiksaati.com[at]gmail.com| gizlilik politikası