Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Özel Arama

Kapalı ortamda Korona riskini azaltmak

Kapalı mekanlarda Kovid-19 Corona riski nasıl azaltılır?

Kış mevsiminin gelmesiyle kapalı ortamlarda daha uzun süre vakit geçirilmesi, yeni tip koronavirüs Kovid 19 Koronavirüs Pandemi riskini önemli ölçüde artırıyor. Yeni tip koronavirüs Kovid 19 Koronavirüs Pandemi bulaşma riskinin en aza indirilebilmesi için maske mesafe hijyen kuralı başta olmak üzere kapalı alanlarda kalabalık içinde bulunulmasından kaçınılması, ortama sürekli temiz hava girişinin sağlanması gerekiyor. Kapalı mekanda yüksek sesle konuşulmaması, şarkı söylenmemesi, konuşmaların düşük ses tonu seviyesinde yapılması ise virüsün bulaşma riskini önemli ölçüde azaltıyor.

Ailede yeni tip koronavirüs Kovid 19 Koronavirüs Pandemi ile enfekte olan bir kişi olmadığı sürece kapalı mekanda gün içinde odanın 4 saatte bir havalandırılması koşuluyla maske takmadan, mesafe kuralı gözetilerek oturulması, evde aile dışından başka kişilerin olması halinde ise vakit geçirilen süre boyunca bir pencerenin açık kalması sağlanarak temiz hava girişine imkan verilmesi öneriliyor. Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Dekanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan'ın AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs Kovid 19 Koronavirüs Pandemi ile ilke enfekte hasta bireylerin öksürme ve aksırmalarıyla ortama saçılan damlacıkların bir başkası tarafından solunması yoluyla bulaştığını söyledi.

Hastaların solunum parçacıklarının bulaştığı yüzeylere temas sonrası da bir kişinin ellerini yıkamadan yüz, göz, burun veya ağzına götürmesiyle bulaşmanın söz konusu olabildiğini anlatan İlhan, damlacık yoluyla bulaşmada, öksürme ya da hapşırma sonucu etrafa saçılan mukus ya da tükürük damlalarının bir başkasının göz, burun ya da ağzından girebildiğini hatırlattı. İlhan, havadan bulaşmada yeni tip koronavirüs Kovid 19 Koronavirüs Pandemisinin ufak partiküllerinin havada daha uzun süre asılı kaldığını, daha uzağa ulaşabildiğini ve bu şekilde bir başkası tarafından solunarak alınabildiği bilgisini aktardı.

Yeni tip koronavirüs Kovid 19 Coronavirüs Pandemi hastalığından korunmada maske mesafe hijyen kuralına tam uyum gösterilmesinin büyük önem taşıdığını dile getiren İlhan, havaların soğumasıyla kapalı mekanlarda uzun süre vakit geçirilmesinin bulaş riskini yükselten önemli faktörler arasında yer aldığının altını çizdi. İlhan, "Her zaman ifade ettiğimiz maske mesafe hijyene dikkat edilmesi kuralına kış mevsiminin gelmesiyle birlikte kapalı alanlarda daha çok bulunulduğundan temiz havanın sağlanması ve kalabalıktan kaçınılması da eklenmeli." diye konuştu. Bulunulan ortamdaki kişi sayısının artmasının virüsün bulaşma riskini o derece yükselttiğini vurgulayan İlhan, şöyle konuştu: "İçerinin temiz hava ile havalandırılmadığı sürece mekan içindeki virüs yükü artmaktadır. İspanya'da bir çalışma yapıldı. Araştırmaya göre; iç mekanda bulunan 6 kişiden birinin coronavirüs olması ve ortamdakilerin maskesiz bulunması halinde 4 saat sonra bu kişilerin tamamının Corona virüse yakalanma ihtimali yüzde 100'e yakın. Aynı çalışmaya göre, içeride Covid19 bulunan kişi de dahil herkes maskeli olduğunda ve içerde temiz hava bulunuyorsa korona virüs bulaşma ihtimali çok daha düşük.

Çalışmanın bize net ifade ettiği şey, içeride bulunulduğunda mümkün olduğunca kalabalığın azaltılması ve mutlaka mekan içindekiler aynı aileden bile olsa temiz havanın içeriye girmesine müsaade edilmesidir. Unutulmaması gereken bir konu da iç mekanda zaman geçirilirken mutlaka maske takılmasının gerekliliğidir. Kapalı mekanda yüksek sesle konuşma, şarkı söyleme yeni tip koronavirüs Kovid 19 Koronavirüs Pandemi riskini 50 kat artırıyor" Prof. Dr. İlhan, iç mekanlarda yüksek sesle konuşulmasının da önemli bir risk faktörü olduğuna dikkat çekerek, "Kapalı mekan içinde yüksek sesle konuşmama, bağırmama, şarkı söylememe gibi durumlar da eklendiğinde bulaşma riski çok daha az olacaktır. Kapalı mekanda yüksek sesle konuşma, şarkı söyleme yeni tip koronavirüs Kovid 19 Koronavirüs Pandemi riskini 50 kata kadar artırıyor." dedi.

Bu nedenle birden fazla kişi kapalı ortamda bulunuyorsa maske takması ve düşük ses tonuyla konuşmaya özen göstermesi gerektiğine işaret eden İlhan, müzikli mekanların, lokantaların da yeni tip koronavirüs Kovid 19 Koronavirüs Pandemi kuralarına uyması gerektiğine değindi. Mustafa Necmi İlhan, son yayımlanan İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, bu tür işletmelerin de aralarında bulunduğu mekanların yeni tip koronavirüs Kovid 19 Koronavirüs Pandemi önlemleri nedeniyle saat 22.00'den sonra hizmet veremeyeceğini anımsatarak, "Bu da yeni tip koronavirüs Kovid 19 Koronavirüs Pandemi ile iyi bir mücadele yöntemidir." değerlendirmesinde bulundu.  Prof. Dr. İlhan, herkesin sağlıklı olması koşuluyla yeni tip koronavirüs Kovid 19 Koronavirüs Pandemii günkerinde en az 4-5 kişilik bir ailenin aynı  ortamda bulunabileceğini, ancak bu süreçte zorunlu olmadıkça misafirlikten kaçınılması gerektiğini söyledi. Ev ziyaretlerinden kaynaklanan yeni tip koronavirüs Kovid 19 Koronavirüs Pandemi bulaşma riskinin yüksek olduğunun altını çizen Prof. Dr. İlhan, sözlerine şöyle devam etti: "Ortalama 120 metrekarelik bir evde iki ayrı 5'er kişilik ailenin aynı ortamda bulunması yeni tip koronavirüs Kovid 19 Koronavirüs Pandemi riski açısından üst sınırdır. Bir araya gelme zorunluluğu olması halinde mümkün olduğunca yan yana oturulmaktan kaçınılması, kişiler arasında 1,5 metre mesafe bırakılması ve ortamda temiz hava olması, sigara ve benzeri ürünler kullanılmaması, maske takılması gerekiyor. Eğer kimsede yeni tip koronavirüs Kovid 19 Koronavirüs Pandemisi olmadığı biliniyorsa aynı aileden kişilerin evde maske takmasınasına gerek yok ancak yakın oturmaktan kaçınılmalı.

Mekanda sadece çekirdek ailenin olduğu kapalı mekanlarda pencerelerin birinin açık kalması yeni tip koronavirüs Kovid 19 Koronavirüs Pandemisi için doğru bir yaklaşım olacaktır. Havalar soğuk ise ortam yatmadan önce havalandırılmalı. Başka aileden kişilerin aynı kapalı mekanda olması halinde ise bir cam mutlaka açık tutulmalı. Misafir olduğu sürece sürekli temiz hava girişi sağlanmalı. İster çekirdek isterse farklı aileden kişilerin bir arada bulunduğu ortamlarda ortam havalandırılmalı.

Yayın için son düzenleme

GrafikSaati online Kültür Sanat Dergisi

Grafik Saati culture art magazin

 

Resim kaynak Photo

Kaynak

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yeni Kovid 19 renkleri

Aşı var da biz mi yapmıyoruz  

Aşı olsa aşılayacağız ama

HDP kapatma davası açıldı

Yeni normal

Andy Warhol'un bilinmeyen resimleri

Telif hakkı kime ait

Bu balığı sakın yemeyin

14 doğurdu

Yoksa Satürn gezegeninin uydusu Titan'da hayat var mı?

Konuşan kaplumbağalar

Neden sarılıyorlar

Pusulasını şaşıran kuşlar

Obezite salgını

Popüler kültürün muhteşem bir parçası: Kate Moss

Çamaşır yıkayan köpekler

KPSS sınavı ne zaman? Kamu personeli seçme sınavı başvurusu ve sınav takvimi

Havada migren var

Donald Trump'un azil kararı neden topal ördek

Korona virüs

Kovid 19 aşı odaları nerede

Trump taraftarı bir grup ABD kongresini işgal etti

Doğal yoldan Tip 2 diyabet riskini azaltan bazı gıdalar

Çin aşısı Korona Vak güvenilir mi

Çin aşısı Korona vak hakkında

Korona virüs Sokağa çıkma yasağı

Korona virüs: Otel ve restoranlar 22:00 da kapanacak Türkiye'de Kovid-19'da günlük en yüksek vefat sayısına ulaşıldı

Türkiye'de korona virüste bu güne kadarki en yüksek vaka ölüm ve hasta sayısı

Çantacı Mehmet Baransu için 17 yıl 1 ay hapis cezası

Yeni tip koronavirüs: Yasaklar başlıyor

Oxford-AstraZeneca’nın Kovid-19 aşı adayının son denemesi

Son Korona önlemleri

Dünden Bugüne Koronavirüs

Koronavirüs Covid 19 aşısı: Avrupa Birliği 300 milyon doz için sözleşme imzaladı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında sokakta sigara içmek yasaklandı

Koronavirüs için sokağa çıkma yasağı ne zaman nerede

Kapalı mekanlarda Kovid-19 Corona riski nasıl azaltılır?

Koronavirüs enfeksiyonu Covid 19 salgın riski nerelerde yüksek ve Özellikle riskli meslekler hangileri ?

Koronavirüs ölümlerinde hijyen avantaj mı dezavantaj mı

Covid 19 günün Türkiye istatistikleri

Hamilelikte Korona virüs enfeksiyonu Covid 19

Korona grupları

Joe Biden ve Harris Kazandı

Berat Albayrak neden istifa etti

 

Sosyal Medyada Biz

Grafik Saati

Facebook

Twitter

Pinterest

Şirin Gurme

Şirin Gurme Facebook

Şirin Gurme Twitter

Hayata-Dair

Facebook

Twitter

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası