Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Özel Arama

Koronavirüs enfeksiyonu Covid 19 salgın riski nerelerde yüksek ve Özellikle riskli meslekler hangileri ?

Koronavirüs enfeksiyonu Covid 19 pandemi riski nerelerde yüksek?

Dünya genelinde Koronavirüs enfeksiyonu Covid 19 Pandemi kısıtlamaları gevşetilirken Covid-19 kapmamak ve ikinci bir dalga oluşmasını önlemek için nelerden kaçınmamız gerektiğini ve neler yapabileceğimizi bağışıklık uzmanı Erin Bromage'a sorduk. Otobüs kuyruğunda hapşıranlar ne kadar tehlikeli olabilir? Restorana gitmeli miyim? Veya toplu taşımaya binmeli miyim? Dünya yavaş yavaş kısıtlamalardan çıkarken ve bizler sosyal çevrelerimize, aktivitelerimize dönerken, Koronavirüs enfeksiyonu Covid 19 Pandemi kapma ve yayma riski de artırıyor ve ikinci dalga enfeksiyon korkusunu tetikliyor. Bağışıklık uzmanı Biyoloji Profesörü Erin Bromage ile Covid-19 kapma riskinden nasıl kurtulabilineceğini konuştuk. Bromage, ABD Darthmouth, Massachusetts Üniversitesi'nde Bulaşıcı Hastalıklar dersini veriyor ve salgınla ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Bromage kendisini, özellikle bu hastalığın uzmanı değil, bilimsel alanda bilgilerin iletilmesini sağlayan bir uzman olarak görüyor. Bromage'ın Koronavirüs enfeksiyonu Covid 19 Pandemi tehlikeleri hakkında yazdığı bir blog yazısı yaklaşık 16 milyon kez okunmuştu.

İnsanlar Korona virüs enfeksiyonu covid19 pandemisine nerelerde daha çok yakalanıyor?

Dr. Bromage çoğu kişinin hastalığı evlerindeki bir üyeden kapıp yine evin içinde bir başka kişiye bulaştırdığını söylüyor. Peki ya evin dışı? Parka yaptığımız günlük yürüyüşlerde de tehlikede miyiz? Maskesiz koşan yürüyenler virüs bulaştırır mı? Dr. Bromage "Muhtemelen hayır" yanıtını veriyor bu sorulara ve "Dışarıda virüsün etkisini seyrelten sınırsız etken var.. Verdiğiniz nefes çok çabuk yayılıp yok oluyor" diyor. Bu da virüsün size bulaşması için yeterli zaman olmadığı anlamına geliyor Bromage blog yazısında da "Enfekte olmak için virüsün bulaşıcı bir dozuna maruz kalmanız gerekir. MERS ve SARS ile yapılan bulaşıcı doz çalışmalarına dayanarak, bazıları bir enfeksiyonun yerleşmesi için 1.000 SARS-CoV2 viral partiküllerinin gerekli olduğunu düşünüyor" ifadelerine yer vermişti. Bu sayılar tartışma konusu ve uzmanlar tarafından belirlenmesi gerekmez ancak bir enfeksiyonun nasıl var olacağını anlamak için ihtiyaç duyulan referansı sağlar. Bu konuda asıl kilit nokta o sayıya çeşitli yollarda varabilirsiniz: "Tek nefeste çekeceğiniz 1000 hayati partikül veya her birinde içimize çektiğiniz 100 hayati partikül taşıyan 10 üzeri nefes veya 100 nefes ile 10 partikül. Tüm bu durumlar bir enfeksiyona neden olabilir. "Bu da, çok kısa süre yan yana geldiğimiz kişilerin enfeksiyon doz geçirme olasılığının düşük olduğu anlamına geliyor. Yeterli sosyal mesafeyi sağlamayan koşucular ve yürüyüş yapanlar da buna örnek olabilir. O zaman hangi durumlardan endişelenmeliyiz. Öksürük ve hapşırıklar gerçekten hastalığı yayar ama değişken hızlarla. Dr. Bromage'a göre tek bir öksürük saatte 80 kilometre hızla 3000 damla yayar. Çoğu damla geniş boyutludur ve yerçekimi dikkate alınırsa yere çabuk düşerler, fakat diğerleri havada asılı kalır ve bir odadan diğerine geçebilir. Eğer asansörde beraber kapalı kaldığınız bir kişi öksürmek yerine hapşırıyorsa, sorunlarınız on kat artar. Dr. Bromage tek bir hapşırığın 30.000 adet damla yaydığını, bunların saatte 320 kilometre ile bir odayı aşarak çok daha uzaklara ulaştığını söylüyor: "Eğer bir insan enfekte olmuşsa, tek bir öksürüklerindeki veya hapşırıklarındaki damlalar 200 milyona kadar virüs partikülü taşıyabilir. "Eğer bir insanlar yüz yüze konuşuyorsanız ve bu insan size karşı öksürür veya hapşırırsa, 1000 virüs partikülünü içinize çekip enfekte olmanız ihtimalini takip etmek çok kolay." Öksürük veya hapşırık anında orada bulunmasanız bile güvende olmayabilirsiniz. Bazı enfekte damlalar havada birkaç dakika asılı kalacak kadar küçüktürler ve odaya girdiğiniz zaman bir enfeksiyon geliştirmeye yetecek kadar nefes çekebilirsiniz.

Belirtisiz yayıcılılar; Virüs kapanların belirtileri göstermelerinin yaklaşık beş gün aldığını biliyoruz. Hatta bazıları hiç belirti bile göstermeyebiliyor. Dahası, nefes alıp vermek bile çevreye virüsün kopyalarını yayıyor. Fakat ne kadar? Dr. Bromage'a göre "Tek bir nefes 50 ila 5000 damla yayar. Çoğu düşük hızdadır ve hızla yere düşer." Burnumuzdan nefes alıp verdiğimiz zaman daha da az damla yayılır. Dr. Bromage şöyle anlatıyor: "Orada daha çok filtreleniyor ve tam aşağı hedef alıyor. Böylece çok az patojenin (viral partiküller) nefes alma ile yayıldığını görüyorsunuz. "Bir nefesle soluk verme gücünün olmaması nedeniyle, alt solunum alanlarından viral parçacıklar dışarı atılmaz." Bu önemli, çünkü bu alt bölgelerde bulunan dokular Koronavirüs enfeksiyonu Covid 19 Pandemiün daha fazla yoğunlaştığı yerlerdir. SARS-CoV2 (bu Koronavirüs enfeksiyonu Covid 19 Pandemi ) kaç viral partikülünün nefes almayla salındığını bilmiyoruz fakat Dr Bromage grip ile enfekte olmuş bir hastanın dakikada gerçekleştirilen nefes alımı 3 ila 20 RNA kopyası yaydığını söyleyen bir çalışmadan alıntı yapıyor. Eğer bu rakam Koronavirüs enfeksiyonu Covid 19 Pandemi için doğruya enfekte olmuş bir insan çevreye dakikada 20 kopya salıyor. Enfeksiyon için daha önce gerektiği gibi tartışılan 1.000 kopya rakamına ulaşmak için kişinin soluduğu her parçacığı 50 dakika solumak gerekir (yine, bu rakam sadece referans olarak kullanılmıştır ve kesin değerin hala belirlenmesi gerekir). Yani enfekte olmuş bir insanlar öksürüp, hapşırmadıkları vakit geçirdiğimiz zaman içinde onlardan virüsü kapmamızın çok düşük bir olasılık olduğunu görebiliriz. Dr Bromage'e göre konuşmak solunum damlacıklarının salınımını dakikada yaklaşık 10 kat ila yaklaşık 200 kopya kadar arttırır. Şarkı söylemek ve bağırmak havaya salınan damlacıkların miktarını arttırır. "Bağırıp şarkı söyleyebilirsiniz ve damlacıklar gerçekten bu aşamada yansıtılıyor ve bu sesinizi zorlarken ciğerlerinizin derinliklerinden gelebilirler" diyor Dr. Bromage. Bu damlacıklar aynı zamanda dokunun daha kirlenmiş olduğu yerlerden gelir. Bromage, "Bu yüzden güçlü emisyonlara neden olan her şey, solunum damlacıklarının daha fazlasını, daha yüksek bir viral yüke sahip olacak olan dokulardan havaya koyar" diyor. Enfeksiyonu bu şekilde yakalamak çok daha zor olsa da, çalışmalar birçok enfeksiyonun - ve belki de ev dışındaki bulaşmaların çoğunun- hiçbir semptomu olmayan insanlardan meydana geldiğini tahmin ediyor.

Hangi çevreler corona için özellikle riskli? Riskli meslek gruplarından bazıları

Açıkçası, enfekte kişilerle doğrudan ilgilenen meslekler en yüksek riski taşımaktadır. Bazı ortamların büyük ölçekli enfeksiyonlara yol açtığını da biliyoruz. Yolcu gemileri kamusal hayal gücünde belirgin bir şekilde yer alabilirken, Dr. Bromage açık planlama ofislerin ve doğum günü partileri, cenaze törenleri ve koro resitali gibi, spor ve sosyal etkinliklerinde önemini vurguluyor. Bu durumlarda, insanlarin kapalı bir yerde enfekte bir kişinin yanında geçirdikleri süre nedeniyle virüse maruz kalma riski çok daha fazla. "Birbirlerinden 15 metre uzak olsalar bile -koro gibi- düşük bir doz virüs onların etrafındaki havada mevcut olup enfekte olmalarına yetiyor" diye açıklıyor Dr. Bromage. İşlerimize dönerken belli meslek grupları özellikle endişe kaynağı olacaklar. Havalandırma sistemi kötü olan açık plan ofisler özellikle sorun teşkil ediyor. Dr. Bromage Güney Kore'de 216 ofis çalışanından 94'ünün enfekte olduğu bir örnek veriyor, enfekte olan çoğunluk katın bir kenarında açık, geniş bir alan paylaşıyorlarmış.

Diş hekimleri nüfusun çoğunu oluşturmasalar da özellikle riske maruz kalabilirler. Dr. Bromage bunu şöyle açıklıyor:

"Sadece yaptıkları prosedürlerle çok miktarda aerosol oluşturan bir meslek ve öncelikle çalışanlarını korumak için işyerlerini düşünmek zorunda kalacaklar.

Öğretmenlerin de riskle karşı karşıya olduklarını söyleyen Bromage şöyle devam etti: 1Bir odada yüksek yoğunlukta genç insanlarla yaşlı bir öğretmen ve profesör nüfusunuz var. Bu işyerlerini güvenli hale getirmek için yapılacaklar düşünülmeli."

Korona virüs enfeksiyonu covid19 pandemisi riski ve dış alanlar

Dr Bromage dış alanlarda meydana gelen çok az sayıda enfeksiyon patlağı olduğunu söylüyor. Rüzgar ve mekan viral yüklemeyi seyreltiyor ve güneş ışığı ile nem, virüsün hayatta kalmasında önemli bir rol oynuyor. Sosyal mesafeye uyarak ve etkileşimlerin süresini sınırlandırarak virüsün riskini aza indirebiliriz. Ancak bazı iç alan aktiviteleri çok riskli olabilir. İnsanların konuştuğu, şarkı söylediği veya bağırdığı etkinlikler tabii ki yüksek riskli olacaklardır ve sosyal mesafe kuralları iç mekanlarda daha az etkili hale gelecektir. Sınırlı hava değişikliği ve sirkülasyon olan yerler özellikle sorunlu olacaklardır. Bir mekanda ne kadar az zaman geçirirseniz bu müşteriler için alışveriş yapmayı nispeten daha az riskli yapacaktır.

Korona virüs enfeksiyonu covid19 pandemi riskini değerlendirmek

Koronavirüs enfeksiyonu Covid 19 Pandemi kısıtlamaları kaldırıldıkça, Dr. Bromage faaliyetlerimize risk açısından eleştirel bakmamız gerektiğini söylüyor. İç mekan çevreler için gideceğiniz yerin hava alanının hacmini, içerideki insan sayısını ve orada ne kadar vakit harcayacağınızı düşünün. Dr. Bromage bu kaygılar için şunları söylüyor: "Eğer iyi havalandırılmış bir yerde az insan ile oturuyorsanız risk düşük. Eğer açık bir kat planlı ofisteyseniz, riski (hacim, insanlar ve hava akımı) eleştirel olarak değerlendirmeniz gerekir. Yüz yüze konuşmak veya daha da kötüsü bağırmanızı gerektiren bir işteyseniz, riski değerlendirmeniz gerekir."

Örneğin bir alışveriş merkezinde, "mağazanın düşük yoğunluklu, yüksek hava hacmi ve mağazada geçirdiğiniz sınırlı süre, bulaşıcı bir doz alma fırsatının düşük olduğu anlamına gelir. Ancak mağaza çalışanı için, mağazada geçirdikleri uzun süre bulaşıcı dozu almak için daha büyük bir fırsat sunuyor" diyor Dr. Bromage. Dışarıda enfeksiyon riski çok daha az çünkü enfekte olmuş damlalar daha çabuk dağıtılacaklar, fakat enfeksiyon için asıl gerekenin 'doz ve zaman' olduğunu unutmayın. Dr. Bromage blog yazısında yüzeylerin önemine de dikkat çekiyor: "Ben burada solunuma maruz kalınmasına odaklanmışken, lütfen yüzeyleri unutmayın. Enfekte olmuş solunum damlacıkları bir yere iner. Ellerinizi sık sık yıkayın ve yüzünüze dokunmayı bırakın!" Doğum günü pastalarındaki mumlara üflemeyi de muhtemelen kesmelisiniz.

Dr Bromage'ın bloguna buradan ulaşabilirsiniz.

Yayın için son düzenleme

GrafikSaati online Kültür Sanat Dergisi

Grafik Saati culture art magazin

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Aşı var da biz mi yapmıyoruz  

Aşı olsa aşılayacağız ama

HDP kapatma davası açıldı

Yeni normal

Andy Warhol'un bilinmeyen resimleri

Telif hakkı kime ait

Bu balığı sakın yemeyin

14 doğurdu

Yoksa Satürn gezegeninin uydusu Titan'da hayat var mı?

Konuşan kaplumbağalar

Neden sarılıyorlar

Pusulasını şaşıran kuşlar

Obezite salgını

Popüler kültürün muhteşem bir parçası: Kate Moss

Çamaşır yıkayan köpekler

KPSS sınavı ne zaman? Kamu personeli seçme sınavı başvurusu ve sınav takvimi

Havada migren var

Donald Trump'un azil kararı neden topal ördek

Korona virüs

Kovid 19 aşı odaları nerede

Trump taraftarı bir grup ABD kongresini işgal etti

Doğal yoldan Tip 2 diyabet riskini azaltan bazı gıdalar

Çin aşısı Korona Vak güvenilir mi

Çin aşısı Korona vak hakkında

Korona virüs Sokağa çıkma yasağı

Korona virüs: Otel ve restoranlar 22:00 da kapanacak Türkiye'de Kovid-19'da günlük en yüksek vefat sayısına ulaşıldı

Türkiye'de korona virüste bu güne kadarki en yüksek vaka ölüm ve hasta sayısı

Çantacı Mehmet Baransu için 17 yıl 1 ay hapis cezası

Yeni tip koronavirüs: Yasaklar başlıyor

Oxford-AstraZeneca’nın Kovid-19 aşı adayının son denemesi

Son Korona önlemleri

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yeni Kovid 19 renkleri

Aşı var da biz mi yapmıyoruz  

Aşı olsa aşılayacağız ama

HDP kapatma davası açıldı

Yeni normal

Andy Warhol'un bilinmeyen resimleri

Telif hakkı kime ait

Bu balığı sakın yemeyin

14 doğurdu

Yoksa Satürn gezegeninin uydusu Titan'da hayat var mı?

Konuşan kaplumbağalar

Neden sarılıyorlar

Pusulasını şaşıran kuşlar

Obezite salgını

Popüler kültürün muhteşem bir parçası: Kate Moss

Çamaşır yıkayan köpekler

KPSS sınavı ne zaman? Kamu personeli seçme sınavı başvurusu ve sınav takvimi

Havada migren var

Donald Trump'un azil kararı neden topal ördek

Korona virüs

Kovid 19 aşı odaları nerede

Trump taraftarı bir grup ABD kongresini işgal etti

Doğal yoldan Tip 2 diyabet riskini azaltan bazı gıdalar

Çin aşısı Korona Vak güvenilir mi

Çin aşısı Korona vak hakkında

Korona virüs Sokağa çıkma yasağı

Korona virüs: Otel ve restoranlar 22:00 da kapanacak Türkiye'de Kovid-19'da günlük en yüksek vefat sayısına ulaşıldı

Türkiye'de korona virüste bu güne kadarki en yüksek vaka ölüm ve hasta sayısı

Çantacı Mehmet Baransu için 17 yıl 1 ay hapis cezası

Yeni tip koronavirüs: Yasaklar başlıyor

Oxford-AstraZeneca’nın Kovid-19 aşı adayının son denemesi

Son Korona önlemleri

Dünden Bugüne Koronavirüs

Koronavirüs Covid 19 aşısı: Avrupa Birliği 300 milyon doz için sözleşme imzaladı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında sokakta sigara içmek yasaklandı

Koronavirüs için sokağa çıkma yasağı ne zaman nerede

Kapalı mekanlarda Kovid-19 Corona riski nasıl azaltılır?

Koronavirüs enfeksiyonu Covid 19 salgın riski nerelerde yüksek ve Özellikle riskli meslekler hangileri ?

Koronavirüs ölümlerinde hijyen avantaj mı dezavantaj mı

Covid 19 günün Türkiye istatistikleri

Hamilelikte Korona virüs enfeksiyonu Covid 19

Korona grupları

Joe Biden ve Harris Kazandı

Berat Albayrak neden istifa etti

 

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası