Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Özel Arama

Korona virüs grupları

Korona Virüs: Covid-19'un insan vücudu üzerindeki etkileri nelerdir?

Aralık'ta Çin'in Vuhan kentinde başlayan koronavirüs salgını, tüm dünyaya hızla yayıldı. Korona virüs yani covid 19 hastalığı pek çok hastada hafif şiddette seyrediyor. Ancak dünya genelinde 6.500'e yakın insan Korona virüs yani covid 19 nedeniyle yaşamını yitirdi. Peki, Korona virüs yani covid 19 vücuda nasıl saldırıyor? Neden bazı insanlar ölürken, bazıları iyileşiyor. Korona virüs covid 19'un kuluçka dönemi bu, korona virüsün vücuda yerleştiği ilk dönemdir. Korona virüs yani covid-19 önce hücrelere yerleşiyor ve ardından bu hücreleri ele geçiriyor. Resmi adı Sars-CoV-2 olan Korona virüs yani covid 19 nefesle (yakınımızda bir kişinin öksürmesiyle) ya da korona virüs bulaşmış yüzey ya da temasla vücudumuza giriyor.

Korona virüs Kovit19 önce boğaza, solunum yollarına ve akciğerlere yerleşiyor. Bu bölgeler, uzmanların ifadesiyle kısa sürede "koronavirüs ya da covit 19 fabrikalarına" dönüşüyor. Buradan yayılan çok sayıda yeni korana virüs ve covit 19 diğer hücrelere sirayet ediyor.Bu erken aşamada, insanlar koronavirüs covid19 hastalık belirtisi göstermiyor. Hatta bazı vakalarda hiçbir zaman koronovirüs covit19 belirti görülmüyor. Enfekte olmakla ilk korano virüs covid-19 semptomların görüldüğü zaman arasındaki kuluçka dönemi, kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte ortalama beş gün kabul ediliyor.

Koronavirüs hafif vakalar grubu

Corona vakalarının çok büyük bölümü bu grupta yer alır. 10 kişiden sekizi Koronavirüs Kovit 19 hastalığını hafif geçiriyor. Korona virüsün Ortak belirtileri ateş öksürük. Korona virüste vücutta kırıklık, boğaz ve baş ağrısının görülmesi de mümkün. Ama Korona hastalığı covid-19'da bunlar görülmeyebilir de. Korana virüs covid-19 hastalığında ateş, bağışıklık sisteminin enfeksiyona tepkisinden kaynaklanıyor. Bağışıklık sistemi, sitokin adlı kimyasallar salgılayarak vücudumuzun diğer bölümlerini uyarıyor. Bu sırada corano virüs covid-19 hastalığında ağrı, acı ve ateş ortaya çıkıyor.

Korona virüs öksürüğü, başlangıçta kuru öksürük oluyor. Bunun nedeni corano virüs covid 19 hastalığında infekte hücrelerin tahriş olması. Bazı hastalar daha sonra içinde virüsün öldürdüğü akciğer hücreleri olan balgam çıkarmaya başlayabiliyor. Bu belirtiler, yatak istirahatı, bol miktarda sıvı tüketimi ve parasatemol ile ortadan kalkabiliyor. Korona virüsün bu aşaması yaklaşık bir hafta sürüyor. Birçok kişinin bağışıklık sistemi corana virüsü yendiği için bu aşamada iyileşiyor. Ama bazı kişilerde koronavirüs covid-19 ağırlaşabiliyor. Mevcut bilgilere göre, korona virüsün kuluçka aşaması bu belirtilerle tanımlanıyor. Fakat bazı yeni çalışmalar, koronavrüste bu dönemde burun akıntısı gibi soğuk algınlığı belirtilerinin de görülebildiğine işaret ediyor.

Koranavirüs ağır vakalar grubu

Bağışıklık sistemi virüse aşırı tepki gösterirse hastalık ilerliyor. Vücuda gönderilen kimyasal sinyaller iltihaplanmaya yol açıyor. Bu sinyallerin hassas bir şekilde dengelenmesi gerekiyor. Aşırı iltihap ve yangı tüm vücuda zarar veriyor. Londra King's College Üniversitesi'nden Dr. Nathalie MacDermott, "Virüs bağışıklık sisteminin tepkisinde dengesizliği tetikliyor, aşırı inflamasyon oluşuyor. Virüsün bunu nasıl yaptığını henüz bilmiyoruz" diyor.

Presentational white space akciğerlerdeki inflamasyon zatürree olarak adlandırılıyor. Ağızdan giren virüs soluk borusundan akciğerlere inince akciğerlerde küçük hava kesecikleri oluşuyor. Kana oksijen karışınca dışarı karbondioksit çıkıyor. Ama zatürreede bu keseciklerin içi suyla dolmaya başlıyor ve bu da nefes alma güçlüğüne neden oluyor. Bazı insanların bu aşamada solunum cihazına bağlanması gerekiyor. Çin'den gelen verilere göre hastalıkların yüzde 14'ü bu seviyede seyrediyor.

Covid 19 Korona Virüsün kritik vakalar grubu

Korona virüste hastalıkların yüzde 6'sını kritik vakalar oluşturuyor. Bu aşamada vücut, fonksiyonlarını yerine getirememeye başlıyor ve ciddi ölüm riski ortaya çıkıyor. Bu dönemde bağışıklık sistemi kontrolden çıkıyor ve tüm vücuda zarar vermeye başlıyor. Kan basıncı tehlikeli derecede düşünce ya da organlar çalışmamaya başlayınca septik şok yaşanabiliyor.

Akciğerlerdeki aşırı iltahap  sonucu ortaya çıkan akut solunum sıkıntısı sendromunda vücut, hayatta kalabilmek için ihtiyaç duyduğu kadar oksijen alamıyor. Bunun sonucu olarak böbrekler kanı temizleyemiyor, bağırsakların çeperleri zarar görüyor.Dr. Bharat Pankhania "Virüs, karşı konulamayacak kadar bir iltihaplanmaya ve yangıya yol açıyor ve çoklu organ yetmezliği ortaya çıkıyor" diyor. Ve bağışıklık sistemi virüsü yenemezse, virüs vücudun her yerine yayılıyor ve çok daha fazla hasara yol açıyor. Bu aşama büyük oranda iltihaplqnma tedavi gerektiriyor ve bu, ECMO'yu da (Ekstrakorporal membran oksijenizasyonu) içerebiliyor. ECMO tedavisinde akciğerin görevini bir makine üstleniyor. Makine, borular yardımıyla vücuttan kanı alıyor, oksijenizasyonunu sağlayıp vücuda geri gönderiyor. Ama hastalığın çok ilerlediği durumlarda organlar vücudu canlı tutamıyor.

Yayın için son düzenleme

GrafikSaati online Kültür Sanat Dergisi

Grafik Saati culture art magazin

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yeni Kovid 19 renkleri

Aşı var da biz mi yapmıyoruz  

Aşı olsa aşılayacağız ama

HDP kapatma davası açıldı

Yeni normal

Andy Warhol'un bilinmeyen resimleri

Telif hakkı kime ait

Bu balığı sakın yemeyin

14 doğurdu

Yoksa Satürn gezegeninin uydusu Titan'da hayat var mı?

Konuşan kaplumbağalar

Neden sarılıyorlar

Pusulasını şaşıran kuşlar

Obezite salgını

Popüler kültürün muhteşem bir parçası: Kate Moss

Çamaşır yıkayan köpekler

KPSS sınavı ne zaman? Kamu personeli seçme sınavı başvurusu ve sınav takvimi

Havada migren var

Donald Trump'un azil kararı neden topal ördek

Korona virüs

Kovid 19 aşı odaları nerede

Trump taraftarı bir grup ABD kongresini işgal etti

Doğal yoldan Tip 2 diyabet riskini azaltan bazı gıdalar

Çin aşısı Korona Vak güvenilir mi

Çin aşısı Korona vak hakkında

Korona virüs Sokağa çıkma yasağı

Korona virüs: Otel ve restoranlar 22:00 da kapanacak Türkiye'de Kovid-19'da günlük en yüksek vefat sayısına ulaşıldı

Türkiye'de korona virüste bu güne kadarki en yüksek vaka ölüm ve hasta sayısı

Çantacı Mehmet Baransu için 17 yıl 1 ay hapis cezası

Yeni tip koronavirüs: Yasaklar başlıyor

Oxford-AstraZeneca’nın Kovid-19 aşı adayının son denemesi

Son Korona önlemleri

Dünden Bugüne Koronavirüs

Koronavirüs Covid 19 aşısı: Avrupa Birliği 300 milyon doz için sözleşme imzaladı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında sokakta sigara içmek yasaklandı

Koronavirüs için sokağa çıkma yasağı ne zaman nerede

Kapalı mekanlarda Kovid-19 Corona riski nasıl azaltılır?

Koronavirüs enfeksiyonu Covid 19 salgın riski nerelerde yüksek ve Özellikle riskli meslekler hangileri ?

Koronavirüs ölümlerinde hijyen avantaj mı dezavantaj mı

Covid 19 günün Türkiye istatistikleri

Hamilelikte Korona virüs enfeksiyonu Covid 19

Korona grupları

Joe Biden ve Harris Kazandı

Berat Albayrak neden istifa etti

 

 

Resim kaynak Photo

Kaynak

Sosyal Medyada Biz

Grafik Saati

Facebook

Twitter

Pinterest

Şirin Gurme

Şirin Gurme Facebook

Şirin Gurme Twitter

Hayata-Dair

Facebook

Twitter

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası